Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe w praktyce

to tak jakby zużyć całą energię życiową (emocjonalną, fizyczną, psychiczną) przy jednoczesnej próbie utrzymania zapału życiowego, zaangażowania w obowiązki i bycia efektywnym. Dla pewności dodam, że nie jest to zjawisko jednorazowe.

Objawy wypalenia zawodowego

wyczerpanie organizmu (emocjonalne, fizyczne), poczucie bezradności, pogarszająca się perspektywa, nieustanne krytykowanie się, słaba koncentracja, spadek zaangażowania i efektywności, spadek samooceny itp. Objawy te pojawiają się w każdym obszarze życia, prywatnym i zawodowym, np. pogorszenie stosunków z żoną/mężem, chęć rzucenia pracy, obowiązków, czegokolwiek co pozwoli uciec od wszystkiego i odpocząć choćby na chwilę.


Jak się czuje człowiek wypalony zawodowo?

Kogo dotyka wypalenie?

 1. Osoby biorące na siebie dużą odpowiedzialność, które często nie potrafią oderwać się od obowiązków by zwyczajnie odpocząć i naładować baterie.
 2. Umniejszające swoje sukcesy. Nie umiejące się trwale docenić, za swoje osiągnięcia.
 3. Osoby ambitne stawiające sobie wysokie wymagania z dużym samo-krytykiem.

Etapy wypalenia zawodowego u pracownika:

 1. ENTUZJAZM – pracownik jest szalenie ambitny, zaangażowany, wymaga wiele od siebie, z czasem także od innych. Stawiane wymagania są często nierealistyczne.
 2. STAGNACJA- pracownik zauważa, że jego potrzeby osobiste, finansowe i zawodowe nie są zaspakajane. Nie czuje się doceniany i pojawia się frustracja.
 3. FRUSTRACJA- Kieruje nim gniew, złość, przestaje innym ufać i ma coraz mniejszą motywację i chęć do pracy.
 4. APATIA- czyli wypalenie. Zobojętnienie, opadnięcie z sił. Pracownik popada w stany depresji, potrafi zwolnić się z pracy. Szefowie chętniej sprzedają swoje udziały ale nie z powodu chęci szybkiego zarobku tylko z powodu mienia ‚tego dosyć’. W takich przypadkach niezbędna jest pomoc z zewnątrz najlepiej psychoterapeuty lub coacha.

Anna Drabek Coach ACC, psychoterapeuta

dobry-coach-wroclaw

 • od 2006r. zajmuje się branżą szkoleniową w trakcie swojej kariery realizowała liczne projekty rozwojowe i szkoleniowe, m.in. współpraca w zakresie szkoleń z: LEGO, AmRest, NOKIA, Career Expo, Nestea, MoneyWay.pl itp. Współpracuje również z uczelniami wyższymi jako wykładowca Coachingu.
 • Przeprowadziła setki sesji indywidualnych.
 • Posiada Międzynarodowe uprawnienia do wykonywania zawodu Coacha w 81 krajach.
 • Autorka wielu programów rozwojowych, występuje jako ekspert dla magazynów m.in.: Onet Biznes, Na Temat Firmer, czy pracuj.pl.

Wierzę, że każdy ma wiele zasobów, by zmieniać to, co niesatysfakcjonujące. Rozumiem też jakie tkwią w nas mechanizmy obronne, i jak ciężko je  przezwyciężyć, lub wykorzystać na naszą korzyść.” Anna Drabek

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz